top of page

Major Metrics Suggesting Price of Ice Juice increasing Due To Economic Factors

Writer: Bidwin  Enterprise Bidwin Enterprise

Updated: Jun 17, 2022




Price to Earnings(P/E) Ratio

It costs ksh 120 to process 1 litre of juice and sh 5 to package and brand per unit. Factors such as marketing and availing them to the market may vary between a 4% to 7% unit cost.

The cost analysis of our products per unit is as shown below:

PRODUCT COST SELLING PRICE PROFIT


500ML Sh 65 Sh75 Sh 15

250ML Sh30 Sh 45 Sh 15

200 ML Sh25 Sh 30 Sh 5

 
 
 

Comments


  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

©2022 by BIDWIN ENTERPRISE COMPANY. Powered by Binance Africa.

bottom of page